Co nowego w ekonomii gospodarce i finansach?

PIT od sprzedaży nieruchomości trafił do Trybunału Konstytucyjnego

Zbycie domu lub działki otrzymanych w darowiźnie od rodziny nie powinno być opodatkowane, bo gdyby darczyńca przekazał pieniądze, to podatku by nie było - twierdzi Sąd Rejonowy w Lublinie.

Lepiej od razu zgłosić przelew niż później oddać 20 procent

Darowiznę od rodzica trzeba zgłosić w ciągu 6 miesięcy. Kto tego nie zrobi, zapłaci podatek od spadków i darowizn według sankcyjnej stawki – wynika z wyroku NSA.

Co branża, to problem z daniną od budynków i budowli

Do końca stycznia firmy muszą, jak co roku, złożyć deklarację na podatek od nieruchomości (tym razem na 2019 r.). Z raportu przeprowadzonego przez Ayming wynika, że 65 proc. podmiotów nieprawidłowo się z niego rozlicza.

Jędrzejewska: I gdzie te uproszczenia? [OPINIA]

Od lat Ministerstwo Finansów ochoczo informuje o kurczących się formularzach podatkowych lub wręcz – jak w przypadku deklaracji VAT – planowanej ich likwidacji. Wszystko w imię uproszczeń, ułatwień, likwidacji barier biurokratycznych.

Mija termin na zaliczkową optymalizację

Przedsiębiorca, który nie chce płacić zaliczki za grudzień, musi złożyć roczny PIT-36 lub PIT-36L za 2018 r. najpóźniej dzisiaj. Ten kto rozważa przejście na podatek liniowy lub ryczałt, ma teraz miesiąc więcej na zastanowienie niż w latach poprzednich.

Współpraca z Amazonem: Zarobek, ale i podatkowe kłopoty

Firmy, które chcą dotrzeć do zagranicznych klientów dzięki jednemu z największych koncernów, czekają problemy z fiskusem.

Przymusowa solidarność: Czy "trzecia stawka podatkowa" jest potrzebna

Od 2019 r. zaczyna funkcjonować w Polsce „danina solidarnościowa”, a w praktyce trzecia stawka podatkowa na poziomie 36 proc. Ale dlaczego właściwie nie 70 proc.?

Kontrola podatkowa w firmie. Jakie prawa i obowiązki ma kontrolowany?

W czasie kontroli podatkowej kontrolowany musi zapewnić osobom upoważnionym dostęp do akt, ksiąg i dokumentów związanych z przedmiotem kontroli. Z drugiej strony ma prawo do udziału w czynnościach kontrolnych, składania zastrzeżeń i wyjaśnień oraz wnoszenia sprzeciwu wobec czynności naruszających przepisy.

Wejście smoka, czyli największe chińskie inwestycje w Polsce

Sty 19 2019 Źródło: Money.pl
Chiny nie są może największym zagranicznych inwestorem w Polsce. Jednak obecność kapitału z tego kraju nad Wisłą w ostatnich latach stałą się mocno widoczna. Inwestorzy z Państwa Środka przejmują polskie firmy, budują własne fabryki, uczestniczą w budowie dróg i elektrowni. Teraz jeden z nich, przez udział swojego byłego już pracownika w aferze szpiegowskiej, boryka się z kryzysem wizerunkowym. Czy odbije się on też na innych inwestorach? Najpierw sprawdźmy, jak i w co inwestują chińskie firmy w Polsce. Nasze zestawienie powstało na podstawie Listy Głównych Inwestorów Zagranicznych w Polsce, corocznie opracowywanej przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Oto 10 chińskich firm, które zainwestowały miliony nad Wisłą.

Banki zapowiadają przerwy na weekend. Niedostępne m.in. płatności kartą i bankomaty

Sty 18 2019 Źródło: Bankier.pl - Finanse osobiste
Brak dostępu do bankowości internetowej, niedziałające karty, niedostępne bankomaty - to cześć problemów, z jakimi spotkają się klienci banków w weekend.

Żałoba narodowa. Na czym polega i kiedy się ją ogłasza

Sty 18 2019 Źródło: Wiadomości Forbes.pl
Sobota 19 stycznia została ogłoszona przez prezydenta dniem żałoby narodowej z powodu morderstwa Pawła Adamowicza. To 27. taka sytuacja od czasów II RP. Na czym polega i jakie do tej pory były powody ogłaszania żałoby narodowej?

E-sprawozdania: Nowe zasady, nowe kłopoty

Elektronizacja rozliczeń księgowych to dobry krok. Jednak wraz z wprowadzeniem nowych wymogów pojawiło się wiele problemów z tworzeniem, podpisywaniem i składaniem sprawozdań finansowych.

Odsetki spłacane przez męża są kosztem

Żona może odliczyć od firmowego przychodu odsetki od kredytu zaciągniętego na nabycie środków trwałych, nawet gdy spłaca je mąż – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Czy trzeba informować fiskusa o zwykłych ulgach i odliczeniach

Zdaniem ekspertów podatkowych szef Krajowej Administracji Skarbowej nie może żądać informacji o schematach podatkowych, które nie dotyczą agresywnej optymalizacji, a są zwykłymi oszczędnościami fiskalnymi (np. ulga badawczo-rozwojowa). Przekonują, że w ordynacji podatkowej błędnie wdrożono przepisy unijnej dyrektywy. Ministerstwo Finansów zdecydowanie odpiera te zarzuty

Wystarczy raz zbadać auto

Nie ma przeszkód, żeby zaświadczenie o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym, stwierdzającym spełnienie wymogów technicznych dla samochodu ciężarowego w zakresie VAT, mogłoby być stosowane również dla potrzeb PIT i CIT – odpowiedziało Ministerstwo Finansów na pytanie DGP.