Kanał RSS: Gazeta Prawna - Podatki i rachunkowość

Logotyp serwisu informacyjnego

Publikowany przez serwis informacyjny Gazeta Prawna
Adres kanału RSS http://podatki.gazetaprawna.pl/rss.xml
Data ostatniej aktualizacji01.21.2019

PIT od sprzedaży nieruchomości trafił do Trybunału Konstytucyjnego

Sty 21 2019 Wersja archiwalna

Zbycie domu lub działki otrzymanych w darowiźnie od rodziny nie powinno być opodatkowane, bo gdyby darczyńca przekazał pieniądze, to podatku by nie było - twierdzi Sąd Rejonowy w Lublinie.


Lepiej od razu zgłosić przelew niż później oddać 20 procent

Sty 21 2019 Wersja archiwalna

Darowiznę od rodzica trzeba zgłosić w ciągu 6 miesięcy. Kto tego nie zrobi, zapłaci podatek od spadków i darowizn według sankcyjnej stawki – wynika z wyroku NSA.


Co branża, to problem z daniną od budynków i budowli

Sty 21 2019 Wersja archiwalna

Do końca stycznia firmy muszą, jak co roku, złożyć deklarację na podatek od nieruchomości (tym razem na 2019 r.). Z raportu przeprowadzonego przez Ayming wynika, że 65 proc. podmiotów nieprawidłowo się z niego rozlicza.


Jędrzejewska: I gdzie te uproszczenia? [OPINIA]

Sty 21 2019 Wersja archiwalna

Od lat Ministerstwo Finansów ochoczo informuje o kurczących się formularzach podatkowych lub wręcz – jak w przypadku deklaracji VAT – planowanej ich likwidacji. Wszystko w imię uproszczeń, ułatwień, likwidacji barier biurokratycznych.


Mija termin na zaliczkową optymalizację

Sty 21 2019 Wersja archiwalna

Przedsiębiorca, który nie chce płacić zaliczki za grudzień, musi złożyć roczny PIT-36 lub PIT-36L za 2018 r. najpóźniej dzisiaj. Ten kto rozważa przejście na podatek liniowy lub ryczałt, ma teraz miesiąc więcej na zastanowienie niż w latach poprzednich.


Współpraca z Amazonem: Zarobek, ale i podatkowe kłopoty

Sty 21 2019 Wersja archiwalna

Firmy, które chcą dotrzeć do zagranicznych klientów dzięki jednemu z największych koncernów, czekają problemy z fiskusem.


Przymusowa solidarność: Czy "trzecia stawka podatkowa" jest potrzebna

Sty 20 2019 Wersja archiwalna

Od 2019 r. zaczyna funkcjonować w Polsce „danina solidarnościowa”, a w praktyce trzecia stawka podatkowa na poziomie 36 proc. Ale dlaczego właściwie nie 70 proc.?


Kontrola podatkowa w firmie. Jakie prawa i obowiązki ma kontrolowany?

Sty 19 2019 Wersja archiwalna

W czasie kontroli podatkowej kontrolowany musi zapewnić osobom upoważnionym dostęp do akt, ksiąg i dokumentów związanych z przedmiotem kontroli. Z drugiej strony ma prawo do udziału w czynnościach kontrolnych, składania zastrzeżeń i wyjaśnień oraz wnoszenia sprzeciwu wobec czynności naruszających przepisy.


E-sprawozdania: Nowe zasady, nowe kłopoty

Sty 18 2019 Wersja archiwalna

Elektronizacja rozliczeń księgowych to dobry krok. Jednak wraz z wprowadzeniem nowych wymogów pojawiło się wiele problemów z tworzeniem, podpisywaniem i składaniem sprawozdań finansowych.


Odsetki spłacane przez męża są kosztem

Sty 17 2019 Wersja archiwalna

Żona może odliczyć od firmowego przychodu odsetki od kredytu zaciągniętego na nabycie środków trwałych, nawet gdy spłaca je mąż – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.


Czy trzeba informować fiskusa o zwykłych ulgach i odliczeniach

Sty 17 2019 Wersja archiwalna

Zdaniem ekspertów podatkowych szef Krajowej Administracji Skarbowej nie może żądać informacji o schematach podatkowych, które nie dotyczą agresywnej optymalizacji, a są zwykłymi oszczędnościami fiskalnymi (np. ulga badawczo-rozwojowa). Przekonują, że w ordynacji podatkowej błędnie wdrożono przepisy unijnej dyrektywy. Ministerstwo Finansów zdecydowanie odpiera te zarzuty


Wystarczy raz zbadać auto

Sty 17 2019 Wersja archiwalna

Nie ma przeszkód, żeby zaświadczenie o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym, stwierdzającym spełnienie wymogów technicznych dla samochodu ciężarowego w zakresie VAT, mogłoby być stosowane również dla potrzeb PIT i CIT – odpowiedziało Ministerstwo Finansów na pytanie DGP.


Podatek u źródła: Co z firmami, które mają przesunięty rok podatkowy

Sty 17 2019 Wersja archiwalna

Odroczenie nowych zasad poboru podatku u źródła stosuje się również do firm, które mają przesunięty rok podatkowy – poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.


Ulga termomodernizacyjna nie jest budowlana

Sty 17 2019 Wersja archiwalna

Kto dopiero wznosi dom, ten nie odejmie od dochodu wydatków na wstawienie energooszczędnych okien, drzwi, ocieplenie i kupno pieca. Odliczenie przysługuje tylko na istniejące już budynki.


NSA stwierdził, że wynajem wielu mieszkań to biznes

Sty 16 2019 Wersja archiwalna

Zlecenie obsługi najmu profesjonalnej firmie nie oznacza, że właściciel sam nie prowadzi działalności gospodarczej – wynika z wczorajszego wyroku NSA.


Liczenie przychodów ze spółek coraz bardziej kłopotliwe

Sty 16 2019 Wersja archiwalna

Czy podatnik, który sprzeda udziały w spółce lub papiery wartościowe, może stracić status małego podatnika? Według dyrektora KIS tego rodzaju zbycie nie ma znaczenia. Innego zdania jest resort finansów.


Są zmiany dla obracających wierzytelnościami

Sty 16 2019 Wersja archiwalna

Wyegzekwowanie częściowej spłaty długu uprawnia do potrącenia kosztów w tej samej wysokości.


PIT-4R składa się na nowym formularzu

Sty 16 2019 Wersja archiwalna

Ministerstwo Finansów udostępnia na swojej stronie dwie wersje formularza PIT-4R za 2018 r. – siódmą i ósmą. Księgowi mają wątpliwości, którą z nich wysłać do urzędu skarbowego i jak wypełnić niektóre pola.


Wyższa amortyzacja niezależna od limitu kosztów

Sty 15 2019 Wersja archiwalna

– Prowadzę firmę szkoleniową. Wprowadziłem do swojej firmy samochód osobowy o wartości początkowej 60 tys. zł. Używam go częściowo do celów prywatnych, w związku z czym do kosztów podatkowych zaliczam tylko 75 proc. wydatków eksploatacyjnych. Czy amortyzację (1000 zł miesięcznie) mam też zaliczać tylko w 75 proc. czy w całości? – pyta czytelnik DGP.


Od dopłaty do wycieczki integracyjnej nie ma PIT

Sty 15 2019 Wersja archiwalna

Pracownicy, którzy dostają z funduszu socjalnego dofinansowanie do wycieczek turystycznych zorganizowanych przez biuro podróży, nie mają przychodu – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.